Goldygger

Niewykorzystane szczepionki pojadą na Wschód

Maleje zainteresowanie zaszczepieniem się przeciw COVID-19. Istnieje ryzyko, że spora ilość szczepionek nie zostanie wykorzystana w terminie przydatności. Polski rząd wypracował już mechanizm odprzedaży niewykorzystanych szczepionek przeciw COVID-19 – zadanie to będzie realizować Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

No i wpłynęliśmy na mieliznę. Kto się chciał zaszczepić w Polsce, już się zaszczepił, chętnych nie ma, więc w lodówkach zalegają tysiące szczepionek. Cała Europa ma wielkie zapasy, termin przydatności im się kończy. Czas więc oddawać dawki tym, którzy ich nie mają – na przykład krajom Europy Wschodniej. Wygląda na to, że Polska nie tylko odda własne dawki, ale stanie się szczepionkowym hubem, przez który będzie przechodzić wszystko, co niewykorzystane z Zachodu na Wschód.

Oczywiście chodzi o dawki z relatywnie krótkim terminem ważności. No i nie za darmo. Szczepionki mają zostać odsprzedane. Ale to i tak niezły interes, bo przecież nawet jak kilka miesięcy temu jakiś kraj chciał zapłacić, to jeszcze nie znaczyło, że może sobie szczepionki kupić. Kraje Unii Europejskiej miały pierwszeństwo.

Goldygger

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed