Goldygger

Estonia, czyli Europejski raj podatkowy

Estonia – “Bałtycki tygrys”

Kraj położony nad morzem bałtyckim, powstałe po I wojnie światowej, członek Unii Europejskiej i NATO, dzięki gwałtownemu wzrostowi gospodarczemu uzyskał przydomek “bałtyckiego tygrysa”. Przydomek ten był inspirowany określeniem “azjatyckie tygrysy” jakie zostało nadane niezwykle szybko rozwijającym się państwom azjatyckim: Korei Południowej, Singapurowi, Hongkongowi i Tajwanowi.

Estonia jako raj podatkowy

Estonia, czyli legalny raj podatkowy - Postępowanie podatkowe - rp.pl

Estonia posiada jedną z najbardziej liberalnych gospodarek w środkowej i wschodniej Europie, zagraniczni inwestorzy często przenoszą swoje biznesy do kraju z tak niskimi podatkami i składkami.

Stawki podatkowe w Estonii

Podatek dochodowy od osób prawnych wynosi w Estonii 20%, co może nie wydawać się szczególnie zachęcające, jednakże podatek przyjdzie nam dopiero zapłacić w momencie dystrybucji zysku w postaci dywidendy. Czyli płacimy 0% podatku chyba że chcemy wypłacić wygenerowany dochód przez spółkę, w dodatku wysokość dochodu który podlega opodatkowaniu nie bierze pod uwagę amortyzacji.

Podatek dochodowy od osób fizycznych wynosi również 20%, Podatek Vat ma 3 stawki: 18%, 5% i 0%. Stawką 0% objęty jest eksport towarów i usług wewnątrzwspólnotowy obrót towarami i usługami, statki międzynarodowej żeglugi morskiej, środki transportu powietrznego na liniach międzynarodowych, czy międzynarodowe ekspresowe usługi pocztowe. Stawką 5% objęte są m.in książki, niektóre leki, sprzęt medyczny czy energia cieplna dla osób fizycznych na własny użytek.

Jakie są stawki podatkowe w Estonii? | Aplikuj.pl

Takie prawo podatkowe umożliwiło Estonii zajmowanie w rankingu konkurencyjności podatkowej opracowanej przez OECD(Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) pierwsze miejsce.

Goldygger

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed