Goldygger

Ustawa reprograficzna. Czym jest i jakie by przyniosła skutki?

Tak zwana ustawa reprograficzna to “rekompensata na rzecz uczciwej kultury”(jak podaje artystazawodowy) wypłacana artystom w zamian za nieodpłatne korzystanie z ich dzieł.

Jednym z najbardziej znanych adwokatów takiej opłaty w Polsce jest Jaś Kapela znany większości społeczeństwa z jego wystąpienia w hejtparku na kanale sportowym u Krzysztofa Stanowskiego.

Owa opłata istnieje w większości krajów Unii Europejskiej, jest pobierana od urządzeń które umożliwiają z korzystania z dzieł artystów m.in smartfony, komputery, tablety, nośniki danych itp.

Opłata reprograficzna - rekompensata na rzecz uczciwej kultury -  Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu - Portal Gov.pl

Zwolennicy opłaty reprograficznej twierdzą iż jej wprowadzenie nie podniesie cen detalicznych urządzeń, gdyż wynikają one z uwarunkowań rynkowych natomiast rzeczywistość może nie być tak kolorowa.

Zazwyczaj większość opłat jakie są narzucane na firmy jest przerzucana na konsumenta żeby zachować rentowność firmy.

Według sieci sklepów Komputronik wprowadzenie opłaty reprograficznej podniosłoby ceny i załamałoby popyt na sprzęt elektroniczny.

Goldygger

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed