Goldygger

Talibowie zajęli Afganistan

Po zajęciu Kabulu przez talibów tysiące ludzi szturmuje lotnisko, próbując dostać się do samolotów. Rozgrywają się tam dramatyczne sceny. W ogarniętym paniką mieście znajdują się też Polacy. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o wysłaniu do Afganistanu samolotów, aby ewakuować polskich obywateli i pracowników misji.

W ogarniętym paniką mieście dochodzi do dantejskich scen. Na jednym nagraniu widać, jak ludzie próbują uczepić się startującego już samolotu. W efekcie, jak poinformował anonimowo amerykański wojskowy, cytowany przez agencję AP zginęło 7 osób. Niektóre z tych osób spadły ze startującego samolotu. W internecie pojawiło się wideo, na którym widać spadających ludzi.

We wtorek “Washington Post” przekazał, że w otworze kołowym jednego z samolotów wojskowych zostało znalezione ciało. Odkrycia dokonano po tym, gdy maszyna wylądowała w innym państwie. Informację przekazały osoby “zaznajomione z sytuacją”, które wypowiedziały się pod warunkiem zachowania anonimowości.

Informacje podane przez “Washington Post” potwierdziły później Siły Powietrzne USA. Części ciała zostały znalezione w kołach amerykańskiego wojskowego samolotu transportowego C-17, który podjął lot wśród chaosu na międzynarodowym lotnisku Hamida Karzaja w stolicy Afganistanu, Kabulu. Wojsko przekazało, że w całej sprawie prowadzone jest dochodzenie.

Urzędnicy Sił Powietrznych nie powiedzieli, ile osób zginęło w poniedziałkowym epizodzie, ale dodali, że służba bada “straty wśród ludności cywilnej”.

Media już wcześniej donosiły o ofiarach na kabulskim lotnisku. Miało tam zginąć nawet siedem osób. Na Twitterze krążą też nagrania, które mają pokazywać, jak ludzie wypadają z lecącego samolotu. Takie wideo udostępniła m.in. TOLO News.

Talibowie przejęli władzę w Afganistanie, zajmując największe miasta. W niedzielę, dużo szybciej niż spodziewali się tego eksperci, wkroczyli do stolicy – Kabulu. Prezydent Aszraf Ghani uciekł z kraju. Władzy talibów obawiają się szczególnie mieszkańcy, którzy wcześniej współpracowali z Amerykanami i innymi państwami zachodnimi, oraz kobiety.

Goldygger

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed